niedziela, 11 września 2016

Jaworki - storczykowa młaka

Witam!

W tym poście chciałbym przedstawić zdjęcia młaki znajdującej się w Jaworkach. Najpierw wstępnie wyjaśnię czym stanowisko się charakteryzuje. 

Znajduje się ono na wysokości 800 m.n.p.m., w geograficznym rejonie zwanym Beskidem Sądeckim, niedaleko miejscowości Jaworki.Okoliczna gleba bogata jest w wapń

Młaka ta należy to zespołu Valerianio-Caricetum flavae. Dla gwoli wyjaśnienia: zespół to  zbiorowisko roślinne o specyficznym składzie gatunkowym w którym występują gatunki charakterystyczne, występujące tylko i wyłącznie w danym zespole (nazwa części zespołów pochodzi od nich właśnie). Rozpoznając te gatunki możemy poznać z jakim zbiorowiskiem roślinnym mamy do czynienia. Dla przykładu weźmy sobie lasy; po rozpoznaniu gatunków charakterystycznych możemy oznaczyć czy mamy do czynienia z grądem, rozróżnić typy buczyn i dąbrów itp.. Na młace w Jaworkach na której występuje pierwiosnka omączona możemy spotkać rośliny takie jak: turzyca żółta (Carex flava), turzyca prosowata (Carex panicea), wełnianka szerokolistna (Eriophorum latifolium), kruszczyk błotny (Epicactis palustris), kosatka kielichowa (Tofieldia calyculata), kozłek całolistny (Valeriana simplicifolia). Dwa gatunki powyżej wymienione będziecie mogli zobaczyć w zdjęciach poniżej. 


Jako, że teoria już za nami to zapraszam do oglądania zdjęć. 


Ryc. 1. W drodze do stanowiska na poboczu rósł kruszczyk szerokolistny (Epipactis helleborine) z rodziny storczykowatych (Orchidaceae). Jego zielonawe kwiaty są trudno dostrzegalne wśród innej roślinności, dlatego by go znaleźć go trzeba dokładnie przeszukać teren. 

Ryc. 2. Dopiero z bliska można dostrzec jego piękno fioletowo-różowo nabiegniętych płatków. Tego storczyka można spotkać zarówna w żyznych lasach i ich obrzeżach, a także na terenach antropogenicznych (przekształconych przez człowieka). Gatunek ten jest prawnie chroniony.


Ryc. 3. Pokrzyk wilcza jagoda (Atropa belladonna) z rodziny psiankowatych (Solanaceae), wszystkie części tej rośliny są trujące.


Ryc. 4. Pokrzyk jest spokrewniony z roślinami znanymi ze swoich walorów ozdobnych takich jak bieluń, petunie i surfinie czy nawet z roślinami znanymi z naszych stołów: pomidor, papryka i oberżyna.


Ryc. 5. Owoce w miarę dojrzewania stają się czarne, posiadają alkaloid zwany atropiną (nazwa związku pochodzi od łacińskiej nazwy rośliny) stosowaną w okulistyce do rozszerzania źrenic oczu. Gatunek ten znajduje się pod ochroną gatunkową.


Ryc. 6. I wreszcie jesteśmy na młace :)


Ryc. 7. Następny storczyk - kruszczyk błotny (Epipactis palustris) z rodziny storczykowatych (Orchidaceae), wymieniony został przeze mnie we wstępie.


Ryc. 8. Roślina ta preferuje podmokłe tereny na glebie wapiennej.


Ryc. 9. Kruszczyk błotny rozpoczyna kwitnienie w czerwcu i kończy w lipcu, zależy to jednak głównie od rejonu i przebiegu pogody w danym roku.



Ryc. 10. Storczyk ten znajduje się pod ochroną ze względu osuszanie stanowisk i w związku z tym spadek liczby roślin.


Ryc. 11 Co prawda kruszczyk błotny nie wydziela nektaru, lecz jego pyłkowiny (u storczyków pyłek występuje pod postacią pakietu przyklejanego do ciała owada podczas jego odwiedzin w kwiecie) bywają źródłem pokarmu niektórych owadów.


Ryc. 12. Na tym zdjęciu (choć nie ukazuje sprawiedliwie całej wielkości populacji) chciałem pokazać ogromną liczbę kruszczyka błotnego na tym stanowisku.


Ryc. 13. Gółka długoostrogowa (Gymnadenia conopsea) z rodziny storczykowatych (Orchidaceae).


Ryc. 14. Tego storczyka można spotkać kwitnącego od maja do lipca.


Ryc. 15. Kwiaty gółki wydzielają lekki, przyjemny zapach...


Ryc. 16. ... przywabiający motyle i nie tylko :). W tym przypadku jest to ćma, prawdopodobnie kraśnik sześcioplamek (Zygaena filipendulae) z rodziny kraśnikowatych (Zygaenidae).


Ryc. 17. Moim zdaniem kraśniki to jedne z piękniejszych dziennych ciem jakie można spotkać w Polsce.


Ryc. 18. Tutaj kolejny przedstawiciel kraśnikowatych, kraśnik purpuraczek (Zygaena purpuralis).

Ryc. 19. Skrzydła tego gatunku są częściowo transparentne, te dwa osobniki siedzą prawdopodobnie na ostrożeniu/oście.


Ryc. 20. Ten owad należy do rzędu pluskwiaków. Na podstawie tego co znalazłem w internecie, jest on prawdopodobnie przedstawicielem rodzaju Elasmostethus z rodziny puklicowatych (Acanthosomatidae).


Ryc. 21. Złoże jaj nie znanej nam muchówki

Ryc. 22. Tłustosz pospolity (Pinguicula vulgaris) z rodziny pływaczowatych (Lentibulariaceae), jeden z przedstawicieli naszej krajowej flory mięsożernej.

Ryc. 23. Wełnianka szerokolistna (Eriophorum latifolium) z rodziny ciborowatych (Cyperaceae), gatunek charakterystyczny naszej młaki

Ryc. 24. Złocień właściwy (Leucanthemum vulgare) z rodziny astrowatych (Asteraceae)



Ryc. 25. Widoki

Ryc. 26. Okolica

Na zakończenie chciałbym dodać, że wszystkie storczyki w Polsce znajdują się pod ochroną i nie należy ich zrywać czy wykopywać. Dozwolone jest tylko podziwianie :P. 
Dziękuję za przeczytanie i oglądnięcie zdjęć :)

Pozdrawiam i życzę miłego dnia!