sobota, 27 sierpnia 2016

Młaka - ochrona czynna

Witam moi Drodzy!

Ten post chciałbym zadedykować ochronie czynnej zagrożonych gatunków roślin. Tej dziedzinie chciałbym poświęcić się w swojej (mam nadzieję) przyszłej pracy :).

Dla gwoli wyjaśnienia co to jest ochrona czynna, w ramach niej wchodzą działania takie jak: monitoring stanowisk naturalnych danego gatunku rośliny, dosadzanie roślin na stanowisko uzyskanych z nasion z tego samego rejonu występowania, sadzenie roślin na stanowisko zastępcze i zapobieganie przed sukcesją ekosystemu stworzonego przez człowieka.  

Jak dwa pierwsze działania wydają się zrozumiałe dla przeciętnego człowieka, to dwa ostatnie nie muszą być takie oczywiste. Zacznę od wyjaśnienia tego ostatniego, bo to trzecie wynika właśnie z sukcesji. 

No właśnie, czym ona jest? Niektórym pewnie kojarzy się to z następstwem po sobie praw do tronu w linii prostej rodu. O dziwo, w aspekcie ekologii (jako nauki, a nie tzw. "działań ekologicznych") to słowo nie ma aż tak bardzo rozbieżnego znaczenia. W przyrodzie sukcesja polega na następstwie po sobie różnych zbiorowisk roślinnych. Przykładem tego procesu może być zarastanie łąki (środowiska stworzonego przez człowieka w celu pozyskiwania pokarmu dla zwierząt) przez krzewy i drzewa, a w dalszym efekcie dane miejsce osiąga stadium finalne (tzw. klimaks) którym mogą być lasy różnego typu lasy. Ten rodzaj sukcesji, polegający na odtworzeniu środowiska naturalnego wcześniej "zakłóconego" przez człowieka nazywa się sukcesją wtórną. 

A jak się jej zapobiega? Ludzie chcąc utrzymać łąki (które są siedliskiem wielu gatunków roślin, w tym chronionych) w dobrym stanie koszą je i wypasają owce. Niestety, wiele miejsc na skutek zaprzestania ich użytkowania ponownie zarastają. Z tego powodu dużo gatunków roślin chronionych jest zagrożone wymarciem. Na szczęście niektóre organizacje (np. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska) zajmują się ochroną stanowisk w swoim rejonie i wykonuje powyższe prace. 

Czasami jednak mimo działań przeciwdziałających wtórnej sukcesji, nie wszystko idzie w kierunku którym by się przewidywało. Niektóre rośliny zielne są ekspansywne i wypierają inne, często te chronione. Dlatego w takich przypadkach gdzie nie można się pozbyć roślin ekspansywnych (lub też z innych powodów) stosuje się rozwiązanie będące jednym z ostatnich kół ratunkowych w rękach osób zajmujących się ochroną czynną - znalezienie stanowiska zastępczego i posadzenie tam roślin uzyskanych z nasion zebranych ze stanowiska w stanie zagrożenia.



Ryc. 1. Stroma droga pod górę przez las (głównie buk zwyczajny i świerk pospolity)



Ryc. 2. Żywiec gruczołowaty (Dentaria glandulosa) z rodziny kapustowatych (Brassicaceae), przedstawiciel wiosennej flory lasów bukowych



Ryc. 3. Widok z góry na ścieżkę którą szliśmy



Ryc. 4. Trudną drogę na samą górę wynagrodził nam piękny krajobraz młaki i terenów przybocznych



Ryc. 5. Pędy zarodnionośne skrzypu polnego (Equisetum arvense) z rodziny skrzypowatych (Equisetaceae)



Ryc. 6. {ierwiosnka wyniosła (Primula elatior)



Ryc. 7. Zdjęcie innego osobnika



Ryc. 8. Zbliżenie na kwiatostan



Ryc. 9. Góry również znane są z obfitości porostów, tutaj na starej jabłoni



Ryc. 10. Mąklik otrębiasty (Pseudevernia furfuracea) na tym samym drzewie




Ryc. 11. Porosty również można spotkać na martwym drewnie




 
Ryc. 12. Ciek wodny z kniecią błotną (Caltha palustris) z rodziny jaskrowatych (Ranunculaceae)



Ryc. 16. Ujście cieku wodnego


Rys. 21. Koniec ciężkiej pracy wynagradza nam piękny widok :)


Chciałbym zaprosić Was też do kolejnego wpisu, który pojawi się za ok 2 tygodnie. Będzie dotyczył inne młaki na której występują storczyki :).

Zapraszam do komentowania!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz